Slovensko združenje za simulacijsko učenje v medicini ( kratica: SZSUM ), Slovenian Society for Medical Simulation (angl. SSMS) je neodvisna in samostojna strokovna enota Slovenskega zdravniškega društva (kratica: SZD), Slovenian Medical Association (ang. SMA).
Namen ustanovitve združenja je prostovoljno, samostojno, strokovno, stanovsko, nestrankarsko, neprofitno združevanje zdravnikov (polnopravni aktivni člani) in tudi drugih zdravstvenih delavcev in sodelavcev (pridruženi člani), ki so vabljeni k sodelovanju v posameznih interesnih skupinah.
Združenje je bilo ustanovljeno 18.decembra 2023.
POSLANSTVO IN VIZIJA
Osnovni namen delovanja Slovenskega združena za simulacijsko učenje v medicini je strokovni razvoj in promocija ter implementacija simulacijskega učenja v strokovni in splošni javnosti.
V zadnjih desetletjih je prišlo do izrednega razvoja medicine na področju tehnologije, prevencije, diagnostike, in zdravljenja. Kljub temu se medicinske napake še vedno dogajajo. Glede na podatke World Health Organisation v visoko razvitih državah 10% hospitaliziranih pacientov med zdravstveno oskrbo doživi različne zaplete, ki bi se jih dalo preprečiti v 50%. Leta 2016 je bil objavljen alarmanten članek, ki govori o tem, da je medicinska napaka tretji vzrok smrtnosti v Združenih državah Amerike. V razvitem svetu medicinske napake in neželeni dogodki zvišujejo stroške bolnišničnega zdravljenja za 15% .
Obseg veščin, znanj, postopkov in protokolov, ki jih mora obvladati zdravstveni delavec, narašča zelo hitro in s tem tudi potreba po zadostnem številu ljudi, ki nujno potrebujejo ustrezna izobraževanja.
Simulacijsko poučevanje v medicini v zadnjih dveh desetletjih postaja vse bolj pomemben del učnega procesa. Simulacijsko poučevanje predstavlja tehniko, ki uporablja različne tehnološke pripomočke z namenom ustvarjanja različnih kliničnih situacij in kriznih dogodkov v kontroliranih pogojih. S simulacijskim učenjem se izboljšajo kognitivne in psihomotorične veščine zdravstvenih delavcev. Simulacijsko izobraževanje je investicija, ki se dolgoročno obrestuje. Izvajalci zdravstvenih storitev, ki so opravili simulacijsko učenje, imajo večjo samozavest, ko se soočajo s situacijami v klinični praksi, hitreje jih rešujejo, verjetna je manjša možnost zapletov zdravljenja in s tem izboljšanje varnosti obravnave pacientov. Posledično se tudi dviguje kakovost dela zdravstvenih ustanov.
Zanimanje za simulacijsko učenje v strokovni javnosti je veliko in se je pojavila potreba po krovni organizaciji v Sloveniji, ki bi podpirala nadaljnji razvoj simulacijskega učenja postavljala standarde, smernice, priporočila in protokole.
Predvidene nadaljnje dejavnosti SZSUM:
- SZSUM pripravlja strokovne vsebine, smernice in okvire delovanja z idejami, znanjem in izkušnjami članov SZSUM za simulacijsko učenje v medicini in organizira različne oblike izobraževanja zdravnikov in ostalih zdravstvenih delavcev,
- vabimo člane SZD k včlanjenju v SZSUM,
- organizirali bomo sestanek z nacionalnimi koordinatorji specializacij različnih strok za priprave na uvedbo simulacijskega učenja v kurikulume specializacij,
- načrtujemo organizacijo nacionalnega simpozija ter kongresa z mednarodno udeležbo o simulacijskem učenju v medicini,
- načrtujemo včlanitev v Evropsko združenje za simulacijsko učenje (SESAM),
- vzpodbujali bomo organizacijo sekcij drugih zdravstvenih delavcev v sklopu SZSUM.